گنجینه دانش

دانلود تحقیق, مقاله, پایان نامه و پروژه های دانشجویی

خرید اینترنتی پروژه پایان نامه دانشجویی دانلود پروژه و مقاله داشجویی در گنجینه دانش بانک پروژه دانشجویی در گنجینه دانش

دانلود مقاله بازار وکیل (شیراز)

دانلود مقاله بازار وکیل (شیراز)

فرمت فیال: ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 74

 

فهرست مطالب :

 

بازار نو (شيراز)

بازار وكيل (شيراز)

بازار يزد

بازار اصفهان

سردر قيصريه

بازار قيصريه يا شاهي

سري لـله بيك

بازار زرگرها

بازار تفنگ سازها

بازار درخت سوخته

بازار گلشن يا جارچي باشي

بازار چهارسو

بازارهاي اطراف ميدان نقش جهان

بازار كاشان

تيمچه امين الدوله

تيمچه حاج محمدحسين ملك التجار

سراي شريف خاني يا سراي گمرك

تيمچه حاج سيدحسين صباغ

نگاهي به تاريخچه بازار كاشان

تعريف فضاها در بازار كاشان

كاروانسرا

نور

1–  نحوه به كارگيري نور در بازار كاشان

2-  تركيب بندي كلّي نور در بازار كاشان

3-  نحوه دستيابي به نور (منافذ نور يا روزنها)

– اقسام قاب

تناسبات قاب و چشم

انداز

بازار ماهي فروشان محمودآباد

 

بازار نو (شيراز)

اين بازار از جانب دروازه اصفهان و در امتداد بازار وكيل ساخته شده و باني آن ميرزا يوسف اشرفي مازندراني – از وزراي شيراز – است كه به سال ۱۲۲۹ هـ.ق از منصب خود بركنار گرديد. اين بازار در ابتدا به «بازار ميرزايوسفي» شهرت داشت ولي از اواخر دورة قاجار به جهت جديدالاحداث بودن آن به بازار نو معروف شد.

بازار وكيل (شيراز)
اين مجموعه ارزشمند، در شرق ميدان شهرداري شيراز و جنب مسجد جامع واقع گرديده و از ساخته هاي كريم خان زند است كه ظاهراً ساختمان آن بعد از سال ۱۱۸۷ هـ.ق آغاز شده است. (نقشة ش ۱۴۲ و ۱۴۴)
به اعتقاد نويسندگان، كريم خان زند در ساخت اين بازار، بازار قيصريه لار را مدنظر داشته و به روايت ديگر، كريم خان بازار وكيل را از روي بازار صفوي كازرون (بازاري كه در دوره كريم خان زند برپا بوده و بعدها در دوره قاجاريه خراب و نوسازي شد) ساخته است. علي رغم شباهت معماري بازار به معماري دوره صفوي، همچون ديگر آثار كريم خان زند داراي ويژگي ها و خصوصيات منحصر به فردي است و همچنين از نظر وسعت، عرض و تزيينات بر مجموعه بازارهاي قبلي رجحان دارد.

همزمان با ساخت بازار و براي تسهيل بازرگاني و تجارت، سراها، گمرك و ضرابخانه اي در كنار بازار ساخته اند كه ساختمان آنها هم اكنون بر جاي مانده است. بازار وكيل در دوره زنديه از رونق زيادي برخوردار بوده و پيشه هاي مختلفي در آن به فعاليت اشتغال داشتند، اما با انتقال پايتخت در اوايل دوره قاجار،‌ از رونق آن كاسته شد. مالكيت بناها و حجره هاي بازار در اختيار كريم خان و جانشينان او بود كه با اجاره بهاي نسبتاً كمي در اختيار بازرگانان و ساير پيشه وران قرار داده مي شد.

بازار وكيل در حال حاضر متشكل از يك رشته اصلي شمالي – جنوبي و يك رشته كوچكتر غربي – شرقي است كه در محل تقاطع آنها چهار سوق وسيع و زيبايي ساخته اند. سراها و ديگر بناهاي مرتبط با بازار نيز در حواشي رشته اصلي بازار قرار گرفته و با درگاه و دالان هايي بدان راه مي يابند. متأسفانه اقدامات عمراني دوره اخير صدماتي به اين مجموعه وارد ساخته است،

از جمله با احداث خيابان زند، رشته شمالي و جنوبي بازار وكيل در محلي نزديك چهارسوق قطع شده و چند حجره و طاق در اين بخش از ميان رفته است. همچنين در همين دوره تعدادي مغازه به نماي غربي بازار و بخشي از نماي مسجد الحاق شده كه اين امر صورت قديمي بازار را در اين قسمت دگرگون كرده است.

در ساخت و شالوده ريزي بازار، ظاهراً دقت زيادي به خرج داده شده، چرا كه بعد از گذشت ساليان دراز و وقوع زلزله هاي متعدد، هيچ خللي در ساختمان آن، به ويژه در طاق بزرگ چهارسوق پديد نيامده است. مصالحي كه در ساختمان بازار به كار رفته در شالوده، سكوها و ازاره ها، سنگ هاي تراشيده در قطعات نسبتاً بزرگ؛ و در بدنه و طاق ها آجر است. از ديگر نكات قابل توجه بازار مسأله تأمين روشنايي و تهويه هواي داخل آن است كه با تعبيه بادگيرها و روزنه ها يا پنجره هايي اين مسأله به مناسبترين شكل صورت گرفته است.
رشته شمالي – جنوبي بازار وكيل در هر سمت چهارسوق ۴۱ زوج حجره يا مغازه دارد و همچنين درگاه ها و راهروهايي در آن تعبيه شده كه دسترسي به كاروانسرهاي روغني، احمدي، گمرك و ضرابخانه را فراهم مي سازد. رشته شرقي – غربي بازار كوچكتر است و در سمت شرقي ۱۹ زوج حجره – مشهور به بازار علاقه بندان – و در سمت غربي ۱۰ زوج حجره – مشهور به بازار تركش دوزها دارد. به موازات بازار تركش دوزها، در سمت جنوب چهارسوق، بازار ديگري است كه مدخل ورودي آن در جلو مسجد وكيل قرار دارد و به بازار شمشيرگرها مشهور است. بازار اخير ۱۱ زوج حجره دارد.

پوشش راهروهاي ميانه بازار عبارت از گنبدهاي خوش طرحي است كه بر روي طاق يا قوس هاي جناغي قرار گرفته اند. ارتفاع اين طاق ها از كف بازار حدود ۱۱ متر بوده كه بعد از بالا آوردن كف بازار – حدود ۱ متر – به ۱۰ متر كاهش يافته است. بر بالاي هر يك از حجره ها،‌ پنجره هايي تعبيه شده كه روشنايي بخش مركزي بازار را فراهم مي سازد. مغازه ها وسعت زيادي دارند و در جلو هر كدام از آنها سكوهايي از قطعات سنگ هاي حجاري شده بزرگ نهاده اند تا مغازه داران كالاهاي خود را بر روي آنها عرضه كنند. نماي بيروني اين سكوها مزين به نقوش برجسته، به اشكال ترنج است. با بالا آوردن كف بازار، بخش عمده اين سكوها در زير خاك مدفون شده است.

نقطه مركزي بازار، چهارسوق زيباي آن است كه در محل تقاطع دو رشته بازار ساخته شده است. اين بخش به شكل هشت ضلعي است و گنبد بزرگ و مرتفعي بر روي آن بنا شده است. سطح زيرين اين گنبد به شيوه زيبايي آجرچيني و تزيين شده و بر فراز آن بادگيري ساخته اند. در گذشته در ميانه چهارسوق، حوض مرمرين زيبايي وجود داشت كه آب آن از مجرايي كه از زير كف بازار تركش دوزها مي گذشت، تأمين مي شد. با بالا آمدن كف بازار، اين حوض در زير سطح كنوني بازار قرار گرفت.
از بخش هايي كه در دوره قاجار در كنار بازار وكيل ساخته اند مي توان به بازار مسگرها و اردوبازار اشاره كرد كه اولي به سال ۱۲۹۸ هـ.ق و توسط حاجي ميرزا معتمدالدوله ساخته شده است. همزمان با ساخت بازار وكيل بناهاي ديگري نيز در مجاورت آن ساخته شدند كه از آن جمله مي توان به ضرابخانه، گمرك و تعدادي سرا اشاره كرد. (نقشه ش ۱۴۲)

ضرابخانه: اين بنا در ميانه راسته اصلي بازار و تقريباً رو به روي مدخل كاروانسراي روغني واقع گرديده و محل ضرب سكه حكومت زنديه و معاملات پولي و تجاري (به منزله بانك) بوده است. اين بنا داراي درگاه ورودي، دالان ها و حجره هاي با تزيينات كاشيكاري در پوشش مدخل است و از نمونه هاي شيوه معماري دوره زنديه است.

بازار يزد
مجموعه بازار تاريخي يزد در بافت قديمي شهر، محله لب خندق و مجاور ميدان خان، ميدان ميرچخماق و خيابان هاي قيام و امام خميني واقع گرديده و به همراه بناهاي تاريخي مجاور خود، يكي از وسيع ترين و زيباترين مجموعه هاي معماري شهر يزد را به وجود آورده است. اين مجموعه براساس آثار موجود، در طي سده هاي مختلف از دوره تيموري تا دوره اخير شكل گرفته و گسترش يافته است و امروزه مشتمل بر حدود ۱۵ بازار بزرگ و كوچك، تعداد قابل توجهي سرا و تيمچه و

بناهاي ديگري چون مسجد، مدرسه، حسينيه، حمام و ميدان است. (نقشه هاي ش ۲۶۴ تا ۲۶۷)
يكي از قديمترين بخش هاي اين مجموعه در ميدان ميرچخماق و پشت بناي معروف به تكية ميرچخماق – كه از جهتي سردر بازار نيز محسوب مي شود – واقع گرديده و به «بازار حاجي قنبر» معروف است (نقشه ش ۲۶۵). اين بازار از ساخته هاي نظام الدين حاجي قنبر جهانشاهي است كه در زمان جهانشاه قره قوينلو، حكومت يزد را بر عهده داشته است. بناي معروف به ميرچخماق يا حسينيه، ارتباطي با اميرچخماق و زمان ساخت بازار ندارد بلكه در دوره قاجاريه به عنوان حسينيه اي، به شيوه تكاياي شهر يزد ساخته شده و به هنگام مراسم عزاداري مورد استفاده قرار مي

گرفته و در عين حال سردر بازار حاجي قنبر نيز محسوب مي شده است. بر اين بنا كتيبه اي ثبت شده كه مورخ ۱۲۹۶ هـ.ق و محتوي نام معماران بنا – استاد محمدحسين ولد استاد باقر بنا و استاد محمدحسين ولد زين العابدين كرماني – است. اين بناي مرتفع و زيبا مشتمل بر سردر و غرفه هاي طرفين و طبقات بالاست. بخش مياني بنا در سه طبقه ساخته شده و بر رأس آن دو مناره خوش طرح ساخته شده است. نماي سردر با كتيبه ها و كاشيكاري مزين شده است.
بازار خان و مجموعه اطراف آن نيز از ديگر بخش هاي زيبا و جالب توجه مجموعه بازار يزد است كه از كناره شمالي خيابان قيام آغاز شده و با انحنايي در جهت شرقي – غربي امتداد مي يابد (نقشة ش ۲۶۴). بازار خان در اواخر قرن ۱۳ هجري توسط محمدخان والي (حاكم يزد به سالهاي ۸۷-

۱۲۸۰ و ۹۷-۱۲۹۳ هـ.ق) ساخته شده است. در كنار اين بازار سراي پنجه علي، سراي وكيل، تيمچه ميرافضلي و مساجد و مدارس تاريخي ديگري نيز واقع شده است. بازار خان با طاق و گنبدهاي مسقف شده و داراي چهارسوق زيبايي با پوشش بلند گنبدي و تزيينات كاربندي و نورگيرهاي مشبك زيبا است. از بازار خان، بازارهاي كوچك ديگري منشعب مي شود كه از آن جمله اند: بازار زرگري (كه از ميانه بازار خان تا خيابان قيام امتداد يافته)، بازار افشار (كه به همراه

كاروانسراي افشار توسط حاجي محمدصادق افشار ساخته شده است)، بازار صدري (كه از بازار افشار تا حسينيه شاهزاده امتداد يافته) و بازار دروازه مهريز.
از بخش هاي مهم ديگر بازار يزد مجموعه ميدان خان (نقشه ش ۲۶۶)، مشتمل بر ميدان و دكان هاي اطراف آن، بناي قيصريه، مدرسه خان، سراي گلشن و مسجدي كوچك است كه در اواخر قرن ۱۲ هـ.ق توسط محمدتقي خان (متوفي ۱۲۱۳ هـ.ق) ساخته شده است. (نقشه ش ۲۶۶ و ۲۶۷)
ميدان خان از بناهاي جالب توجه و خوش طرح شهر يزد است كه در چهار طرف آن دكان هاي با سردرهاي هلالي شكل و راهروهاي مسقفي در جلو، قرار گرفته است. ظاهراً قبل از احداث اين

ميدان، در اين حدود ميداني مشهور به خواجه – مربوط به دوره تيموري و سال ۸۵۰ هـ.ق- وجود داشته است. بناي قيصريه از ضلع جنوبي ميدان خان تا مدرسه خان كشيده شده و در ميانه آن چهارسو مانند زيبايي با پوشش گنبدي مرتفع و رسمي بندي، ساخته شده است. گنبد اين چهارسو به سبك گنبد چهارسوق بازار خان ساخته شده و همانند آن داراي نورگيرهاي زيبايي است. در اين قيصريه در مجموع ۲۸ دكان ساخته شده كه عوايد آن وقف مدرسه خان مي باشد. در ورودي هاي قيصريه دو در آلت كاري بزرگ و خوش طرح نصب كرده اند. لوح تاريخي قيصريه، مورخ ۱۱۸۶ هـ.ق، رو به روي در شرقي آن و بر ديوار دست چپ مدخل مدرسه نصب شده است.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
(شامل 5% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
bazar-vakil-shiraz_448897_8329.zip35.2k

دانلود مقاله بررسي جنبه هاي مختلف استان گيلان از لحاظ مردم شناسي

دانلود مقاله بررسي جنبه هاي مختلف استان گيلان از لحاظ مردم شناسي               فرمت فایل: ورد قابل ویرایش تعداد صفحات: 16   فهرست مطالب: وسعت جمعیت همسایگان آب وهوا انواع محصولات کشاورزی – صنایع دستی زبان ولهجه وضرب المثل ها بازارهای گیلان وکارکردهای مردم شناسی آن تاریخ قومی ونژادی مردم استان گیلان سوابق نژادی گیلان بعدازاسلام ودرقرون وسطی گیلان درروزگار مغولان وتیموریان آمدن قزاق به گیلان گیلان پس ازصفویه گیلان درع ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان 3,500 تومان 5% تخفیف